Napsání tohoto příspěvku mě inspirovala nedávná zkušenost s instalací TČ. Jednalo se o starší, dvouposchoďovém RD se sklepem, stavěného a přistavovaného svépomocí v 70 letech minulého století.
Obrátili se na mě starší manželé v důchodu, kteří potřebovali řešit vytápění domu. Pánovi se v poslední době rapidně zhoršil zdravotní stav. Topení uhlím nebo se dřevem s přikládáním několikrát za den, se pro pána stalo nesmírně náročné. Energetická úspornost domu je na hranici možností 70 let. střední vytápění různě dodělávané, plastová okna první generace, žádné zateplení a vesnice bez plynu. Majitelé požadovali ponechání kotle na tuhá paliva pro přitápění dřívím, kterého mají zásobu na několik let. Jednoduchá regulace teploty otočením kolečka.
Ohlédnutí do minulosti. Je potřeba porovnat topení na tuhá paliva v minulém století se současným, moderním vytápěním. Jako malý kluk jsem doma zažil kotel na uhlí. V domě byla buď zima nebo přetopeno, podle toho, jak měli rodiče čas přikládat. Dřívější kotle rozžhavili radiátory a dokud kotel nevyhasnul, všechny radiátory sálali teplo, kohouty na radiátorech dokázali jen nepatrně omezovat průtok (teplotu) radiátoru. Lidé regulovali teplotu otvíráním oken, protože kotel se nedal vypnout. Při přestavbách se namontoval někde schované, nebo přebytečné radiátory a kotel to vždy nějak vytopil. Lidé se řídili pocitem tepla při sahání na radiátor.
Jak to funguje dnes? Snižují se energetické náročnosti domů. Voda v radiátorech se pohybuje někde do 40 °C, nebo topíte podlahou ještě s nižší teplotou vody. Nikde nesálá teplo z radiátorů. Voda se v topné soustavě dohřívá na určenou teplotu v závislosti na venkovní teplotě (ekvitermní regulace). Radiátory jsou vlažné a zdroj ohřevu se vypíná a zapíná podle potřeby. Pokojové termostaty se většinou vůbec nepoužívají. Tímto dosahují náklady na vytápění velmi nízkých částek. Pro příklad, pokud je venkovní teplota +10 °C, ohřívá se voda do radiátorů na 30 °C, pří -10 °C na 45 °C. (jedná se pouze o příklad, ve skutečnosti záleží na tepelných prostupech objektu a hodnoty se budou lišit i v závislosti na způsobu předávání tepla).
Realizace
V případě našich klientů, by se mělo nejprve provést snížení energetické náročnosti domu vhodným zateplením a předělat otopnou soustavu na základě přesných výpočtů. Návratnost investice je na zváženou, při nejasné délce užívání domu současnými majiteli s přihlédnutím na jejich stáří. Budoucí nový majitelé, dědici, dům prodají nebo kompletně zrekonstruují podle svých vlastních přestav a ve finále využijí pouze tepelné čerpadlo. Z tohoto důvodu manželé nechtěli investovat do jakýchkoliv stavebních úprav a také si nepřáli žít na stavbě, starat se o rekonstrukci, hádat se s dělníky apod. Toto rozhodnutí respektuji a vzhledem k jejich věku a finančním možnostem i chápu. Manželé se rozhodli pro tepelné čerpadlo pro nižší roční náklady oproti elektrickému kotli, a aby zanechali po sobě budoucí generaci moderní zdroj tepla.
Po nezbytných propočtech jsme navrhli splitové tepelné čerpadlo LG Therma V. Před realizací jsme manžele upozornili na rozdíly a doporučili výměnu některých radiátorů, osazení radiátorů temohlavicemi. TČ jsme nainstalovali, zprovoznili, prozatímně ponechali kombinovaný starší ohřívač TUV, který jsme napojili na TČ. Vypuštěním výměny radiátorů, neosazováním termohlavicemi (radiátory mají kohouty na trubkách, nejedná se tedy o vyšroubování staré a našroubování nové hlavice) a zanechání původního ohřívače TUV, pořizovací investice klesla cca o 30t. Kč. Manželům jsme předali TČ, seznámili je s obsluhou, naučili je regulovat výstupní vodu topení i teplotu vody TUV. V obývaku mají požadovaný termostat, kde si mohou zvýšit nebo snížit teplotu otočením kolečka, na displeji je vidět pokojová teplota.
Jaký je výsledek? Po předání TČ náš technik každý den řešil několik dní po sobě problém, že radiátory jsou studené, v dílně, kam chodí manželé kouřit je zima, na verandě je zima, trubky u TČ ve sklepě jsou horké, nebo studené aj. Po instalaci během 5 dnů technik navštívil zákazníky 4x. Vždy bylo přenastaveno celé TČ, v hlavních obytných místnostech 26°C (kuchyně, obývací pokoj, ložnice), v horních patrech 23°C, veranda 21°C a dílna 18°C, voda z kohoutku na opaření. Klienti nespokojení a zklamáni, radiátory mají chvíli teplé, pak vlažné a nakonec studené. Při zpovídaní přiznali, že obývací pokoj, kuchyně a ložnice je v pořádku, nemuší přikládat, ale bohužel jsou zvyklí na něco jiného.
Kde je zakopaný pes? Celý problém je té dílně, kde manželé, hlavně pán tráví hodně času a chce zde mít teplo. Před spuštěním TČ byla místnost převážně vytápěna teplem od kotle na uhlí. TČ žádné teplo samo osobě neprodukuje. V dílně je malý radiátor pouze na temperování. Místnost je umístěna vedle garáže, kde při venkovní teplotě kolem 0°C, je cca 11°C. Protože byla pánovi v dílně zima, řešil to po svém a neustále něco nastavoval, zkoumal a místo spokojenosti se dostával do obrovského stresu a nespokojenosti a tím i stresoval svojí manželku.
Řešení? Jelikož se blíží léto, dal se do dílny provizorní přímotop a následně po změně počasí bude vyměněn radiátor. V ostatních místnostech se osadí temohlavice a snad budou všichni spokojení. Bohužel, zvyknutí na vlažné radiátory bude pravděpodobně trvat delší dobu.
Závěrem mohu říci, že člověk musí pozorně vnímat i živostí styl lidí, zvláště starších. V tomto případě výměna radiátoru v dílně při instalaci mohlo ušetřit čas technika a zvýšit spokojenost klienta. Kdo by ale předpokládal, že ke spokojenosti klienta bude hlavním měřítkem teplo v místnosti plné nepotřebných věcí, jednoho ponku, dvou křesel, přepravky od piva a popelníku?
Duchodci mají rádi sálavé teplo z radiatoru. a ja taky. A to nejsem duchodce. Mám stejný problém jak popisujete přesně na chlup.Radsi 20 salave než vlazny radiator na 23. Mám narok na dotace a porad váhám co s tim. a jak to vyresit. Kdyby jste chteli si o tom popovídat popř něco navrhnout ..budu rad.dekuji. Richard
Dobrý den venkovní jednotka je dost namražená není to závada že nemůže nasávat vzduch a proto běží delší dobu ,teplota vody je nastavená 35 -40C a při dnešní teplotě je dost velká spotřeba el.Radiátory neškrtim jsou na 4-5 teplota v místnostech je 22C za 12 hod je spotřeba el.asi 10kw,mě to připadá že nás to až uhodi mráz tak ta spotřeba vyletí ještě víc . Máme to nastavené dobře ? Předem za info děkuji JˇKymlička
Dobrý den, námraza na venkovní jednotce se tvoří v závislosti na vlhkosti okolí, teplotě a vliv má i vítr a konstrukce voštin. Proto se umisťuje za dům, na chráněné místo. Spotřeba je závislá na výkonu TČ a správném návrhu řešení. Bohužel je velký rozdíl ve spotřebě TČ 14 kW a 8 kW. Také levné varianty TČ při srovnání stejných parametrů mají dle naší zkušenosti vyšší spotřebu. Důvodem může být častější vyvažování výkonu spínáním přídavné el.patrony, rozdílná konstrukce venkovních voštin (více se zamražují), používaní jiných testovacích metod. Teplota v radiátorech je závislá při ekvitermě na venkovní teplotě, ztrátách domu a otopné soustavě. Nastavuje ji technik při instalaci. Někdy je třeba ekvitermu posunout na jiné hodnoty v průběhu užívání.