Podkroví v každém domě i perfektně izolovaném bývá nejteplejší část domu. Většina klientů v parných letních období řeší problém JAK POKOJE VYCHLADIT, aby se v nich dal spát. Vše samozřejmě závisí na konstrukci podkroví, na typu střechy, výškách, rovných plochách. Těch možností je mnoho, existuje spousta možností – rekuperace s aktivním chlazením, fancoily, klimatizace.
Já se zde zaměřím na řešení chlazení pomocí klimatizace a neubudu řešit rovné střechy. Zaměřím se na šikmé střechy, které bývají nejčastější. Nejlevnější řešení je vždy použití nástěnných jednotek, zde ale potřebujete prostor cca kolem 1m šířky a cca alespoň 45 cm výšky. Nástěnné jednotky nemůžou být umístěny na šikmině, ale musí být umístěny vždy NA ROVNÉ PLOŠE. Proto u některých bytů nelze takovouto plochu nalézt, pak zde připadá v úvahu dražší řešení, použití parapetních jednotek. Parapetní jednotky vypadají podobně jako radiátor (rozměr např. Samsung š:v:h 720x620x199 mm) s umístěním pod šikminu nebo pod okno apod. Tato jednotka může stát na podlaze a její výhodou je výfuk směrem nahoru, ke stropu a druhá zóna fouká na podlahu. Obě zony můžou foukat samostatně, nebo společně. Zvláště dolní výfuk oceníte v zimě při topení a topení od podlahy. Při použití parapení jednotky je většinou venkovní jednotka umístěna v krátké blízkosti vnitřní jednotky, pod venkovním přesahem střechy na zdi domu.
U každé vnitřní jednotky bývá problém s kondenzováním vody a jejím odtokem. Kondenzát může odtékat buď samospádem, nebo pomocí přídavných čerpadel (podle typu čerpadla můžeme dosahovat různé výšky výtlaku kapaliny). Pokud se bavíme o instalacích v již hotových, zabydlených prostorách, většinou sekání tras k nejbližšímu odpadu (umyvadlo, pračka, WC) je pro majitele nemovitosti nepřijatelné. Rozhodně nedoporučuji provrtání šikminy skrz izolaci a parotěsnou fólii, kdy může v důsledku narušení struktury docházet k vlhnutí izolace a možnému zatékání vody do dutiny. Nejlepším řešením je použití prostoru mezi sníženým stropem a štítem domu, pokud se v domě nalézá a kondenzát vyvést rovnou na střechu s odkapem do odkapu. Tento prostor dále využijeme pro rozvedení tratí Cu trubek s chladivem od každé vnitřní jednotky a průchodem přes průchodkovou střešní taškou ven k venkovní jednotce. Tímto řešením si ušetříme rozkopaný celý byt a mnohonásobně zkrátíme připojovací tratě.
Pro ilustraci přikládám některé naše realizace v Praze a okolí značek Daikin – využití šachty komínu v činžovním domu, LG a Samsung.